RODO w edukacji

Urząd Ochrony Danych Osobowych razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował poradnik Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych.Został on zaprezentowany przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edytę Bielak–Jomaa 24 sierpnia bieżącego roku. Publikacja ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z ochroną bezpieczeństwa danych osobowych w ramach działań przedszkoli, szkół i innych instytucji oświatowych.

Wejście w życie Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych 25 maja bieżącego roku zwróciło uwagę większości społeczeństwa na kwestię ochrony danych osobowych. Interpretacja przepisów i odpowiednie ich dostosowanie może wydawać się problematyczne niezależnie czy dotyczy działalności prywatnej czy publicznej. Zawarte w poradniku treści mają odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiewać wątpliwości dotyczące przetwarzania danych uczniów, nauczycieli czy pracowników placówek. Publikacja przedstawia zbiór zasad, o których przestrzeganie powinni dbać dyrektorzy placówek oraz praktyczne wskazówki i przykłady rozwiązań zastosowania RODO.

Warto również wspomnieć, że MEN od kilku lat współpracuje z UODO prowadząc Ogólnopolski Program Edukacyjny „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. 30 sierpnia został uruchomiony nabór do jego dziewiątej edycji.